web analytics

Огляд Cities: Skylines

Автор: Семен Брилінський

Від самого свого заснування маленька фінська студія Colossal Order, яка складається з 13 працівників, мала мрію: створити повноцінний симулятор містобудівництва.

Та перш ніж судилося розпочати розробку такого проекту, студія створила дилогію Cities in Motion, у якій гравець мав забезпечувати добре злагоджену систему транспортних потоків міста. Приблизно у час випуску другої частини цієї гри, зарелізилась довгоочікувана SimCity, яка розчарувала багатьох малими територіями та суттєвим кроком у бік аркадності.

Саме тоді, коли ігроіндустрія так потребувала хорошого представника жанру, компанія-видавець Paradox Interactive, заявила: „У нас буде власний симулятор мера з великими територіями і без онлайну!“. І от перед нами Cities: Skylines — гра, в якій кожен охочий може створити власне місто мрії на площині до 36 квадратних кілометрів.

ПОЗАВЧОРАШНІЙ МЕР

Спершу нам дають обмежений бюджет і територію в 4 квадратні кілометри. Ніяких сюжетних завдань, навчального режиму чи можливості взяти кредит — вас просто кидають у вир будівництва і планування, попутньо даючи найелементарніші поради, які допоможуть вам не загнутися протягом перших десяти хвилин.

Передусім від гравця вимагають банальне: побудувати дороги і забезпечити майбутніх містян енергією та водою. Аби забезпечити потребу в електроенергії, потрібно поставити вітряки або вугільну електростанцію (мінус в екологію), і вже від них тягнути лінію електропостачання до потрібного місця. Подібно робляться справи і з водою: недостатньо просто побудувати водогінну станцію і збиральню відходів. Необхідно ще провести від них систему труб, аби кожна будівля мала доступ до води і каналізації. Такі обов’язки мера, безумовно, обходять в реалізмі ту ж SimCity (2013), де все відбувалось через дороги.

Зізнаюсь, навіть мені, як гравцю, що зіграв не в один симулятор містобудівництва, довелося, ой, як не солодко. Перше місто довелося списати, через кризу в бюджеті і цілковите незадоволення мешканців. Ще б пак! Хто захоче жити без електрики і водопостачання? Таке значно суворіше ставлення до новачка могло відлякати, але тільки до тієї миті, коли усвідомлюєш — перед нами не якась там аркадна SimCity, перед нами живий організм міста, який вимагає продуманості і хорошого планування у кожному органі.

ЗОНА ВІДГАЛУЖЕННЯ

А потім можна вже й розміщувати зони, які діляться на «Житлові», «Комерційні» та «Промислові». Усі вони з часом прогресують. Відтак, недалеко від двоповерхових особнячків, які полюбляють пенсіонери, жителі будуватимуть величезні багатоповерхівки, в яких живе переважно молоде населення. А замість того, щоб виділяти багато зон на шкідливі для довкілля заводи, з часом можна призначити місця, де будуватимуться офіси престижних компаній, які також зможуть надати робочі місця. Те саме стосується і торгівлі. До слова, більшість будівель можна перейменувати, як заманеться. Те саме стосується й імен жителів.

Будь-які будівлі, окрім тих, що спрямовані на видобування енергії і води, потребують прив’язки до дороги. На щастя, останні можна прокладати у будь-яких заплутаних формах — жителі і підприємці знайдуть, що розмістити на цих вигадливих шляхах.

Та при прокладанні системи доріг не слід забувати про їхню мобільність. Інакше, щойно населення розростеться до кількох тисяч — вам не уникнути затор, які у свою чергу створять купу проблем: населення не зможе вчасно дістатися до робочих місць, вантажівки зі звалищ не встигатимуть забирати усе сміття, а катафалки не зможуть вчасно забирати небіжчиків на цвинтар. Усе це з часом призведе до того, що ваші громадяни просто покинуть місто у пошуках чогось кращого, а відтак ваш бюджет малітиме. Проте, аби уникнути цього, завжди можна скористатись інструментом «Покращення доріг», аби перетворити вузеньку двобіжну вуличку у широкий проспект.

ДЕМОГРАФІЧНИЙ ПШИК

З рівнем росту вашого населення ви переходитимете на нові етапи можливостей, кожен з яких запропонує вам щось нове і додасть чималу суму у бюджет міста. Також з етапами гравцеві відкриються нові території. Усього можна придбати ще 8 квадратів, кожен з яких — 2 на 2 км.

Одна із головних особливостей Cities: Skylines — можливість створювати райони. Кожен з них передбачає тонке налаштування політики і витрат бюджету. Наприклад, якщо ви зі статистики побачили, що в одному районі живуть мирні люди похилого віку, можна сміливо зменшувати витрати на поліцію. Бачите, що певний кавалок міста страждає на хвороби і пожежі, не біда — забороніть куріння та виділіть кошти на встановлення димових датчиків. Промисловим районам можна визначати спеціалізацію: якщо вам набридли брудні заводи, і хочеться бути ближчим до природи, означте цей район, як сільськогосподарський.

ПОПЕРЕДЖЕНИЙ — ОЗБРОЄНИЙ

Чим би ви не займалися в місті, не слід забувати про бюджет. У панелі бюджету можна налаштувати відсотки податків для різних верств населення, а при бажанні зменшити витрати на окремі служби міста. Якщо ж вам буде зовсім туго, з часом можна взяти до трьох кредитів одночасно.

Статистика в Cities: Skylines варта окремої похвали. За допомогою панелей інформаційних оглядів ви одразу зможете побачити проблемні частини міста. На кожній будівлі можна побачити статистику жителів/робітників. Себто, якого вони віку і яку мають освіту.

Взагалі, освітня система у грі — річ, з якою слід бути обережним. Звісно, якщо ви не забезпечите громадянам базову освіту, нічого доброго це не дасть. Проте є й інша крайність. До прикладу, якщо захочете, щоб усі ваші жителі мали вищу освіту, будьте готові до того, що такі особи не підуть працювати за станок. А це у свою чергу викличе дисбаланс, що є найбільшою проблемою мера.

МОКРА ЕЛЕКТРИКА

Щойно ви досягнете певного етапу, вам дозволять побудувати ГЕС. І хоч без її послуг можна обійтись, ліпше такого не робити. Передусім тому, що таку річ ви не зустрінете у жодних представниках жанру, ви просто зобов’язані спробувати, як це працює.

Гідроелектростанція — це велика гребля, що вимагає від гравця, якщо не досконалого, то бодай елементарного знання динаміки води. Якщо ви побудуєте її не в належному місці, чекайте затоплення. Реалістичного руйнування будівель водою нам поки що ніхто не покаже, але добре повеселитися таким невдалим експериментом можна.

ПИЛЬНИЙ ВІДДІЛ АРХІТЕКТУРИ

Графічна складова у Cities: Skylines чудово виконана у подібному до останньої SimCity стилі псевдо-реалізму. Дивитись на те, як мультикові люди ходять по крамницях, а мікробуси з морозим роз’їжджають по місту — справжнє задоволення. При бажанні можна скористатись функцією відстеження — приліпили маркер до якогось жителя і камера летітиме за ним.

Музика у грі ненав’язлива і одноманітна, але тим вона й чудова, оскільки не відволікає вас від важливих справ. Звукові ефекти завжди доречні. Якщо не хочете слухати, як пожежна машина гасить пожежу, то релаксуйте під романтичне рохкання свиней.

НЕДОСКОНАЛИЙ СВІТ

У грі немає багатокористувацької гри, що є одним з небагатьох мінусів. Звісно, Cities: Skylines здатна сама розважати гравця і неабияк. Проте будувати зв’язки із живими сусідами було б цікаво.

Ще одним малим недоліком можна назвати відсутність спеціалізації міста у тому вигляді, в якому вона була у SimCity. Тут ніхто не запропонує вам будувати свій Лас-Веґас зі сотнями казино. Також хотілося б зміни дня і ночі, — сподіватимемось із часом її додадуть.

Та всі ці дрібні вади з лишком компенсує підтримка Steam Workshop. Розробники зумисно не витрачали сил на створення унікальних пам’яток архітектури, знаючи, що про це та багато іншого обов’язково подбають модери. Та що там казати, якщо умільці вже створили тутешню версію Лос-Сантоса із GTA V. Те, що треба в нестерпному очікуванні ПК-версії.

ВЕРДИКТ

Cities: Skylines — це найкращий сучасний представник жанру. Ігрова екосистема — складна і хитромудра, але при цьому вона підкоряється дійсним законам життя у місті. Уже на цьому етапі гра встановила новий рівень якості, а з часом — як це є у всіх іграх Paradox — вона ставатиме тільки кращою.

92

Чудово!

Вдалося

  • розчарувались у SimCity
  • шанувальник містобудівних ігор
  • творча людина
  • колишній боксер

Не вдалося

  • маєте бідну уяву
  • не звикли думати
  • сприймаєте ігри лише, як розвагу
TMNT Donatello

Cподобалася стаття? Підтримай PlayUA

На платформі Donatello ви можете підтримати нас як одноразовим донатом, так і оформити щомісячну підписку. Усі наші підписники на Donatello отримують цифрові або фізичні приємнощі залежно від суми донату. Долучайтеся до нашої спільноти!

Підтримати

Останні огляди

Виправдовує всі очікування. Огляд S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

87

Автор: Владислав Папідоха

S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля

Настільний мінімалізм — Огляд настілки «Білий Замок»

Автор: Малютенко Михайло

Білий Замок

Іграшкова копія пам’ятного оригіналу. Огляд LEGO Horizon Adventures

65

Автор: PlayUA

lego horizon adventures 01

Тут недодали, там перегнули — Огляд Call of Duty: Black Ops 6

74

Автор: Владислав Папідоха

Call of Duty: Black Ops 6

Ергономічна еволюція чи повернення до витоків? — Огляд трекболу Logitech MX Ergo S

Автор: Володимир Бортюк

5 fix

Інтерактивна енциклопедія — Огляд настілки «Слідами Дарвіна»

Автор: Малютенко Михайло

Слідами Дарвіна

Найкращий час для вриву. Огляд World of Warcraft: The War Within

93

Автор: Віталій Тарнавський

world of warcraft screenshot 2024.08.25 13.08.59.11

Не купуй новий монітор поки не подивишся це відео — Огляд монітора Prologix GM2424HD

Автор: Володимир Бортюк

prologix gm2424hd ty 01